Kaçırılan Türk işçiler Bağdat’ta serbest bırakıldı

Yaklaşık bir ay kadar önce Irak’ta çalıştıkları bir inşaat şantiyesinde, maskeli ve sliahli kişiler tarafından kaçırılan 16 Türk işçi, Bağdat yakınlarındaki Kerbela yolunda serbest bırakıldı.

2 Eylül tarihinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta rehin alınan 16 Türkiye’li inşaat işçisi serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçileri, Türkiye’nin Bağdat büyükelçisi Faruk Kaymakçı aldı. Serbest bırakılan Türk işçilere şii milisler tarafından yeni elbise, Kuran-ı Kerim ve zarf içinde 200 dolar para verildiği aktarıldı.

İşçilerin serbest bırakılma hazırlıklarının yapıldığı anda çekilen videoda, Şii milisler tek tek işçilere Kuran-ı Kerim ve zarf içinde 200 dolar para veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu serbest bırakılan Türk işçilerle telefonda görüştü. Serbest bırakılan işçilerle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bir süredir Bağdat’ta alıkonulan 16 işçimizi az önce Bağdat Büyükelçimiz teslim aldı. Bazı işçilerimizle telefonda konuştum. Çok şükür sağlıkları yerinde. En kısa sürede memlekete dönmeleri için tüm hazırlıklar yapılıyor. Bu süre içinde işçilerimiz için yoğun çaba gösteren tüm Iraklı dostlarımıza kalpten teşekkür ediyorum. İşçilerimizin yakınlarına da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Irak’ın yeniden imarı için bugüne kadar olduğu gibi hükümetimiz, şirketlerimiz ve insanımızla Irak’ın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar