Filistin bayrağı göndere çekilecek

ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın özel davetlisi olarak Terörle Mücadele zirvesine katılacak olan Başbakan Davutoğlu, yolculuk öncesi Esenboğa havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları: 

“İslam Dünyası bugün hüzün içindedir. Diyanet İşleri Başkanımızla görüştüm. Ulaşılmaya çalışılan 18 Türk hacımızdan 4’üne ulaşılmış. İnşallah diğer 14 hacımıza da sağ salim ulaşmak nasip olur.

28 Eylül Pazartesi günü Obama’nın ev sahipliğinde, Barışı Koruma Liderler Zirvesi’ne katılacağım. Özellikle çatışma bölgelerinde emniyet ve askeri katkı sağladığımız alanlarda bilgi aktaracağım. 

Ayrıca yine Obama’nın ev sahipliğinde terörle mücadele zirvesi, bu da kısıtlı sayıda devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı, derinlemesine bir görüş alışverişinin yapılacağı bir çalışma olacak. Burada yapacağımız en temel vurgu da iyi terörist, kötü terörist ayrımı olmaksızın, terörizmin her türlüsüne aynı kararlılıkla mücadele zaruretini dile getireceğiz, bu bizim için son derece önemli.

30 Eylül’de BM Zirvesi’ne hitap edeceğim. Mülteciler konusu, Filisin konusu, Kudüs’te yaşanan gelişmeler üzerine, ülkemizin perspektifini dile getireceğim. Burada özel gündeme de atıfta bulunmak istiyorum, bu da İnşallah sayın Mahmud Abbas’tan sonra konuşacağım. Daha sonra Filistin bayrağını göndere çekeceğiz.

(Göçmenlerin sorunuyla ilgili) Şu ana kadar dünya liderlerine, ABD Başkanı’na Avrupa Konseyi Başkanı’na, Avrupa Komisyonu Başkanı’na, ilgili bütün devletin liderlerine bu mektup gönderildi.

Mülteciler sorununu söz verdiğim şekilde BM gündemine getireceğim.

Yorumlar