Erdoğan: Gülen hareketini yöneten bir üst akıl var

Al Jazeera TV’ye canlı yayında röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dumanı halen tüten kanlı Feto’cu darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe hakkındaki açıklamaları:

”İlk önce ciddiye almadım”

İlk önce ciddiye almadım. Ama sonra istihbarat ve çeşitli kanallardan teyit edilince gerekli adımları attık.

Sonra Dalaman’dan İstanbul’a geldik. İstanbul’da da zor bir durum vardı. F-16’ların şehir üstünde alçak uçtuğunu gördük. Binlerce insan sokaklardaydı. Hızlı bir değerlendirme yapıp ek adımlar attık ve kısa sürede herşeyi kontrol altına aldık.

”İstihbarat zaafı olduğu açık”

İstihbarat zaafı olduğu açık maalesef. Dgeçmişe yönelik elimizde belli şüpheler vardı. Şunun farkındaydık, bazı insanlar böylesi teşebbüste bulunulduğu zaman kimlerin nerede yer alacağını biliyorduk. Bununla ilgili istihbaratımız vardı.

Doğru bir haber alma olsaydı, böyle bir olay yaşanmazdı, önüne geçilebilirdi.

Yapılan gözaltılar ve tutuklamalar birçok ismi de önümüze getirecek. Hukuk çerçevesinde çalışacağız, demokratik bir ülkeyiz. Yargı, hukuk çerçevesinde işini yapacaktır. Bazı insanlar, niyetlerinin ne olduğunu anlatmaya, nasıl çalıştıkları anlatmaya başladı. Bunlar daha da ortaya çıkacak.

”Rus jetinin düşürülmesinde Gülen bağlantısı araştırılıyor”

Rus jetinin düşürülmesinde Gülen bağlantısı olma ihtimali yüksek ki pilotlar şu anda gözaltında sorgulanmaktadır. Türk hava sahası ihlal edilmiş, defalarca uyarı yapılmasına rağmen müdahalede bulunulmuştur. Pensilvanya ile bu pilotların bağlantısı olabilir. Yargı bunu ortaya çıkaracaktır.

”Gülen hareketini yöneten bir üst akıl var”

Gülen hareketini yönlendiren bir üst akıl, yardım eden bazı ülkeler olabilir.

”Tekrar söylüyorum: İdam gelirse ben onaylarım”

İdam konusunda şunu söylemeliyim, bu konuda kararı verecek olan bir tek ben değilim. Bunu, darbeye karşı demokrasi mücadelesi veren insanlar sokaklarda, meydanlarda dile getirmiştir. Parlementonun bunu değerlendirip bu konuda bir karar alması durumunda, daha önce de belirttiğim gibi, kararı onaylarım.

”Dünya AB’den ibaret değil”

İdam kararını bir tek biz konuşmuyoruz. Bugün Rusya, Amerika, Çin gibi birçok büyük devlet, kanunlarında idama yer veriyor. Şunu da söylemek istiyorum, Dünya bir tek AB’den ibaret değil.

Yorumlar