Demirtaş’tan CHP’ye koalisyon çağrısı

Almanya’nın Hamburg kentinde konuşan Demirtaş, CHP ile koalisyona yeşil ışık yaktı.

Avrupa’da temaslarda bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “CHP, HDP ve parlamento dışındaki barış ve özgürlükten, demokrasiden yana güç ve çevreler, Türkiye toplumuna alternatif bir demokratik iktidar sunabilmeliler” diye konuştu.

Hamburg şehrinin Bergedorf semtindeki DIMA Spor Salonu’nda yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı miting öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, gündeme ve önümüzdeki seçime ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Seçim sürecinde HDP karşıtı bir karalama propagandasının yürütüldüğünü söyleyen Demirtaş, “düşük demokrasi çıtasıyla Türkiye artık yürüyemez. Ya AKP kendini değiştirecek, veya Türkiye AKP’den kurtulacak. Bence çözüm budur. CHP, HDP ve parlamento dışındaki barış ve özgürlükten ve demokrasiden yana güç ve çevreler alternatif bir demokratik iktidar sunabilmeliler Türkiye toplumuna. AKP iktidarda olmazsa, Türkiye’de bir daha asla barış olmaz gibi düşünmemek lazım. Tam tersine şu an da barışın önündeki en büyük engel AKP’dir. Dolayısıyla iktidardan düşecek diye paniklemeye gerek yok. Bir savaş hükümeti zaten, bir çatışma hükümeti” diye konuştu.

”550 milli ve yerli sözü yoruma muhtaçtır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “550 yerli ve milli vekil istiyorum” sözlerine de değinen Demirtaş, “Cumhurbaşkanının ‘550 yerli ve milli vekil istiyorum’ sözü, tabii yoruma muhtaç bir sözdür. Öncelikle kendisinin bunu izah etmesi ve açıklaması lazım, neyi kastettiğini. Şahsen ben şöyle anlıyorum; Kendisine tam olarak biat edecek ve tümüyle saraya bağlı, bağımlı, sarayın dediğinin dışına çıkmayacak, tornadan çıkmış 550 milletvekili istiyor. Yerli ve milli derken ben böyle anlıyorum bunu. Yoksa yerli ve milli olmayı, o topraklardaki bütün halkların, kimliklerin birbirine bağlılığı sevgisi, saygısı, dayanışması olarak ele alırsanız, partimiz Türkiye’nin bu açıdan en yerli grubunu oluşturmuş durumda. Çünkü bizim vatanımızda tek bir etnik kimlik yaşamıyor. Evet hepimiz büyük bir topluluk olarak, Türkiyeliler olarak, Türkü, Kürdü, Arap, Çerkez, Ermeni, Sünni, Alevi, Ezidi, Süryani bir çok inanç ve kimlik olarak yerliyiz. O toprakların asli unsurlarıyız ve bütün bunların ağırlıklı temsiliyeti şu anda partimizde, HDP’de bulunuyor. Dolayısıyla biz parlamentonun ne kadar çok renkli, ne kadar çok sesli olursa, o kadar Türkiye’yi Türkiye toplumunu temsil kabiliyetinin yüksek olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Almanya PKK ile Türkiye arasında arabuluculuk yapabilir

Türkiye’de çatışmaların durması ve barış görüşmelerinin tekrar başlatılması için Almanya’nın aktif rol oynayabileceğini söyleyen Demirtaş,  “eğer hiç arzulamadığımız bir şekilde Türkiye’de çatışmalar çok daha yaygınlaşırsa, 90lı yıllara benzer şekilde Türkiye’den bir göç, mülteci akını Avrupa’ya yönlenebilir. Tabii ki Almanya başta olmak üzere… Türkiye’nin kendi iç barışını sağlayabilmesi, Kürt sorununu çözebilmesi için teşvik edici, motive edici bir desteğe ihtiyaç var. PKK ve devlet arasında yeniden karşılıklı bir ateşkesin sağlanması ve tarafların diyalog ve müzakere masasına dönmesi için cesaretlendirici girişimlere ve desteğe ihtiyaç var. Almanya bunu çokta etkili bir şekilde yapabilir” şeklinde konuştu.

Yorumlar