Davutoğlu: Rojava’da bir Kürt oluşumunu destekleriz, ancak…

BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ”Suriye’deki diğer muhaliflerle anlaşırlarsa PYD denetimindeki Rojava bölgesinde bir Kürt oluşumunu destekleriz” diye konuştu.

Irak’lı Kürt haber ajansı Rudaw spikerininin Rojava ile ilgili sorusunu yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Suriye’de olası bir Kürt oluşumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Suriye’deki ılımlı muhalefetle anlaşma sağlamaları durumunda Rojava’da bir Kürt oluşumunu destekleyebileceklerini açıkladı.

”Suriye Kürtleri de Türkmenler gibi Türkiye’nin kardeşidir” diyen Davutoğlu, oradaki savaştan zarar görerek ülkesini terk etmek zorunda kalanlar için, Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu, IŞİD’le ilgili de ” 3 yıl önce IŞİD yoktu, kim yarattı IŞİD’i? Suriye’de Esad rejiminin savaş suçları IŞİD’i yarattı” diye konuştu. ”Bizim tutumumuz nettir. IŞİD’e de Esad’a da hayır” diyen Davutoğlu, Suriyelilerden oluşacak demokratik bir yapının Suriye’nin geleceği için en doğrusu olacağını ifade etti.

Yorumlar