3 ay OHAL ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye tarihinin en alışılmadık kanlı darbe girişimi sebebiyle önce MGK, ardından da Bakanlar Kurulu ile gerçekleştirdiği acil toplantıların ardından OHAL kararı çıktı.

Kimse unutmamalıdır ki Türkiye 15 Temmuz akşamında tarihi bir gün yaşadı. Hamdolsun ki kendini bu vatanın evladı sayan herkes darbenin karşısında durmuştur. Önceki darbelerde kaybettiğimiz onlarca gencin hatıraları, halen hafızalardadır. 15 Temmuz’da işte bu gidişata dur denilmiştir.

Şu an itibariyle, bu kanlı girişim sonucunda 246 kişi hayatını kaybetmiş, 1536 vatandaşımız yaralanmıştır. Tüm şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum.

”Milletimizle iftihar ediyorum”

Ben şunu söylemeliyim ki, milletimizle iftihar ediyorum. Demokrasi tarihine bir kahramanlık destanını, biz Türk milleti olarak yazmış bulunuyoruz.

Darbe girişimi, ertesi gün akşam olmadan bertaraf edilmiştir.

MGK olarak yaptığımız kapsamlı değerlendirme sonucunda, darbe girişiminde bulunan tüm unsurların süratle bertaraf edilebilmesi için, olağanüstü hal ilan edilmesini hükümetimize tavsiye ettme kararı aldık. 3 ay süre ile OHAL ilan edilmesini tavsiye ediyoruz.

Onlarca insan vurulduğu halde olay yerini terk etmeyen vatandaşlarımız, bilsinler ki kahraman ecdadına layık olduklarını kanıtlamışlardır.

”Darbeye direnen basına teşekkür ediyorum”

15 Temmuz darbe girişimine karşı duran tüm basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Halk ve medya el ele, bunu bertaraf etmiştir.

Biz kimseden ihsan istemiyoruz, gölge edilmesin, yeter.

”Kredit notumuzu düşürüyorsun da, seninle ne alakamız var?”

Kredit notumuzu indirmişler. Senin Türkiye ile ne alakan var. Daha önce de bunu yaptılar, dedik ki bizim seninle alakamız yok. Şimdi aklınca bizim hakkımızda karar açıklıyor. Bizim kararlı bir şekilde yatırımlarımıza devam ettiğimizi göreceksiniz.

”OHAL süresince hakimiyet askerde olmayacak”

OHAL süresinde Valilikler devreden çıkıp silahlı kuvvetler devreye girmeyecek. Tam aksine, Valilerin yetkileri artırılacak, silahlı kuvvetlerimiz de Valilerimizin emrinde vazifelerini sürdüreceklerdir.

Emniyetteki ve düğer kurumlardaki unsurların temizlenme süreci devam ediyor. Aynen bir kanser gibi, bunları temizleyeceğiz. Endişeye gerek yok. Türkiye bu badireyi hamdolsun atlattı. Bundan sonra da yatırımlarıyla geleceğine devam edecektir.

Hepinizi Allah’a havale ediyorum. Hepiniz sağlıcakla kalın.

Yorumlar